В Україні продовжується військовий стан, а також активно проводиться загальна мобілізація. В умовах нинішньої ситуації призов до армії здійснюється переважно через вручення повістки.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяОднак важливо зазначити, що тепер залучення військовозобов'язаних до служби може відбуватися не лише через територіальні центри комплектування (ТЦК), а й через роботодавців.
Як відбувається вручення повістки?
Вручення повістки в Українській армії може здійснюватись не лише представниками ТЦК, а й роботодавцями. Також важливим нововведенням є можливість вручення повістки у присутності поліції. Важливо пам'ятати, що громадянин може з'явитися до ТЦК лише у разі поважних причин. До переліку таких причин включаються:
- Стихійне лихо.
- Хвороба.
- Військові дії на території або інші обставини, які унеможливлюють прибуття у зазначений пункт у потрібний час.
- Смерть близького родича (батьки, чоловік (дружина), діти, брати, сестри, бабусі та дідусі).
Якщо громадянин не з'явився до ТЦК з поважної причини, він зобов'язаний повідомити про свою відсутність протягом трьох днів з дати, вказаної у порядку денному, і з'явитися до територіального центру комплектування не пізніше ніж через 7 календарних днів.
Перевірка документів
Необхідно пам'ятати, що ТЦК не має права самостійно перевіряти документи. Це можуть робити тільки співробітники поліції та прикордонники.
Хто має з'явитися до ТЦК без повістки з 1 травня?
З 1 травня 2025 року в умовах військового стану всі чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані звертатися до ТЦК без порядку денного у таких випадках:
- При зміні місця проживання у межах України.
- При виїзді за кордон терміном не більше трьох днів.
- Для повідомлення про зміну персональних даних.
- Для повідомлення про втрату військово-облікового документа.
- Для оновлення даних у ТЦК.
- Для підтвердження права на відстрочення.
Для громадян, які самостійно звернулися до ТЦК та підлягають направленню на навчання в рамках мобілізації, встановлено термін явки до ТЦК протягом двох місяців з моменту проходження військово-лікарської комісії.
Наслідки неявки
Якщо громадянин не виконає зобов'язання з'явитися до ТЦК протягом 60 днів, керівник ТЦК може звернутися до поліції для адміністративного затримання. Навіть якщо громадянин має відстрочку або бронювання, він все одно зобов'язаний з'явитися до ТЦК при отриманні повістки. Недотримання цієї вимоги може призвести до адміністративної відповідальності.
Читайте також:
Відстрочки від мобілізації хочуть масово анулювати: хтось перший у списках на заклик.
Мобілізація до 25 років із травня: ТЦК вже готують повістки – вік не перешкода.