В Україні давньою проблемою для пенсіонерів є законодавчо встановлений граничний розмір пенсійних виплат, який поширюється практично на всі види, включно зі стандартними пенсіями по старості, як повідомляє «НаПенсії».

Це обмеження зачіпає тисячі громадян, які десятиліттями працювали та сплачували податки, але тепер стикаються із граничним розміром пенсій, що не дозволяє їм отримувати додаткову державну підтримку.

Наприклад, особи, які народилися ще в 1940-х роках і не працювали на державній службі, як і раніше, підпадають під дію пенсійної межі. Навіть якщо вони мають значний трудовий стаж і вони все життя вносили внески до системи, розрахунок пенсії включає такі механізми, як «вирівнювання», які не дозволяють загальній сумі перевищувати встановлену законом межу.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимально допустимий розмір пенсії не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

На даний момент він становить 23610 грн (виходячи з поточного мінімуму в 2361 грн). Ця правова норма стосується як державних службовців, і рядових працівників.

Чинне законодавство також обмежує компенсаційні надбавки після досягнення певного віку. Як зазначено у постанові Кабінету Міністрів № 168 від 24 лютого 2023 року, ці доплати надаються лише особам, пенсії яких не перевищують 10 340,35 грн.

Пенсіонери
Пенсіонери

У результаті пенсіонери, чия допомога перевищує цю суму, виключається з отримання будь-якої додаткової допомоги за віком.

Незважаючи на наявність судових механізмів, багато пенсіонерів, які заперечують дії Пенсійного фонду в суді, наприклад, ті, хто домагається допомоги як визнані діти війни, стикаються з додатковими перешкодами.

Навіть якщо і на місцевому, і на апеляційному рівнях одержано сприятливі рішення, виконання цих судових рішень залишається непослідовним або взагалі відсутнім. Багато в чому це пояснюється нестачею виділених бюджетних коштів та складними бюрократичними процедурами, які затримують чи блокують реалізацію.

Більше того, рішення суду з пенсійних питань часто пишуться таким чином, що дають змогу державним органам тлумачити їх вузько або відкладати виконання на невизначений термін. Юридичні перемоги можуть приносити моральне задоволення, але часто не дають практичних результатів, залишаючи пенсіонерів у правовій невизначеності.

У нинішній правовій та адміністративній системі навіть рішучі зусилля щодо відстоювання пенсійних прав — чи то через адміністративні канали, чи то через судову систему — рідко призводять до бажаних результатів. Фундаментальна справедливість таких обмежень залишається спірним питанням, проте системні зміни в найближчому майбутньому видаються малоймовірними з огляду на бюджетні обмеження та політичну інертність.

Нагадаємо, пенсіонерам виплатять по 5000 гривень: вистачить на комуналку та ліки, але не всім

Раніше «hyser» повідомляв, готуйте частину пенсії, жарти закінчені: ПФУ штрафує пенсіонерів

Як повідомляв «hyser», пенсіонери отримають грошову допомогу: кому доплатять до пенсії